Na zlepšenie našich služieb používame cookies. Pokračovaním prezerania stránky, súhlasíte s používaním cookies.

DOPRAVA nad 45Eur ZDARMA. Doba na vrátenie/výmenu tovaru 30dní. 

PREČO SA NIKE VOLÁ NIKE?

PREČO SA NIKE VOLÁ NIKE?

Nike je jednou z najväčších a najznámejších značiek obuvi, športového vybavenia a odevov na svete. Odhaduje sa, že v niektorých regiónoch sa tešia až zo 60% podielu na trhu a oprávnene sa stali ikonou. Ale meno tejto značky bolo skoro zrušené už v jej ranom štádiu.

              Spoločnosť Nike bola v čase založenia spoločnosti známa ako Blue Ribbon Sports. Založil ju  tréner pre Oregonskú univerzitu - Bill Bowerman a jeho bývalý študent Phil Knight. Spoločnosť, ktorá sa neskôr stala spoločnosťou Nike, bola založená v roku 1964 a svoju prvú maloobchodnú predajňu otvorila v roku 1966. Pôvodne slúžila ako americký distribútor bežeckých topánok vyrábaných japonskou spoločnosťou Onitsuka Tiger (známa ako Asics). Neskôr však spoločnosť potrebovala zmeniť svoje meno a tak si spolu sadli majitelia aj prví zamestnanci a začali vymýšľať.

            Pôvodne chcel spoluzakladateľ Knight pomenovať svoju značku „Dimension Six“. Možno preto, lebo miloval popovú skupinu 5. Dimenzia. Prví zamestnanci prišli s návrhmi ako „Bengal“ alebo "Peregrine", čo bol typ sokola. Jeff Johnson, ktorý riadil závod spoločnosti East Coast v Exeter, však čítal letiskový časopis o veľkých značkách, ako sú Kleenex a Xerox. Nemali v názve viac ako dve slabiky a mali aspoň jedno exotické písmeno alebo zvuk so Z, X alebo K. Nasledujúce ráno o 7:00 sa prebudil s vymysleným menom - „Nike“, s menom gréckej okrídlenej bohyne víťazstva. V Portlande však boli len 4 hodiny ráno, takže Johnson čakal tri hodiny, kým zavolal šéfom. Knight s týmto menom nebol príliš spokojný ale povedal, že je to najlepší návrh z doposiaľ menovaných a na chvíľu ho teda budú používať.

            A zvyšok, ako sa hovorí, je história. Nike funguje doteraz a je to úspešná značka, ktorú ospevujú športovci aj terajšia popkultúra. Najnovšie kúsky Nike si môžete pozrieť aj v našom e-shope J

Súvisiace produkty

Odoberaj náš newsletter a buď
informovaný o novinkách a špeciálnych ponukách